ترفندهایی برای نورپردازی هرچه بهتر خانه ی شما

۵۸۰۴_SolarStore_Home-lIghting
Rate this post

  ترفندهایی برای نورپردازی هرچه بهتر خانه ی شما

نورپردازی در خانه های امروزی به اندازه ی چیدمان وسایل اهمیت پیدا کرده است. آیا می دانید چه نوری بیشتر برای اتاق خواب و چه نوع لوستری برای پذیرایی مناسب است؟

وقتی برای نورپردازی فضای مورد نظر اقدام می کنید، حتما توجه داشته باشید که مقدار نور مورد نیاز فضای شما، بسته به نوع کاربری محیط تغییر می کند. سپس باید مشخص شود که ویژگی های دکوراسیون فضا و عناصر موجود در آن، چه تاثیری بر نور محیط خواهند داشت.

مشاهده محصولات کاغذ دیواری

 

۵۸۰۴_SolarStore_Home-lIghting

ایده های جدید در نورپردازی خانه

توجه کنید که نوع رنگ ها، سطوح و بافت هایی که در دکوراسیون فضا وجود دارند، به شما در تعیین میزان نور مورد نیاز محیط کمک می کنند. فراموش نکنید که رنگ سفید، ۸۰ درصد نور را منعکس می کند، در حالی که رنگ مشکی تنها  ۴ درصد نور را به فضا منعکس و مابقی را جذب می کند. به همین خاطر اگر فضای مورد نظر شما دارای رنگ های روشن و سطوح صاف وبراق باشد، باعث می شود تا میزان بالایی از نور را منعکس کنند. اگر از رنگ های تیره و بافت های و مات در دکوراسیون استفاده شده باشد، بخش زیادی از نور را جذب خود می کنند.

kitchen-ceiling-light-fittings-wall-lights-matching-ceiling-home-depot-yard-lighting

نورپردازی خانه های مدرن

در صورتی که در منزل شما آینه براق و صیقلی، کاشی های براق با رنگ های روشن استفاده شده باشد، گاهی تا ۹۰ درصد نور را منعکس می کنند. به همین دلیل بهتر است بدانید که فضاهایی که دارای این سطوح باشند، به طور طبیعی به میزان نور کمتری نیاز پیدا می کنند.
توجه به اندازه اتاق و ارتفاع سقف، از نکات مهم و تاثیر گذار در نورپردازی فضای خانه است.

برای مثال در صورت داشتن سقف بلند در منزل خود، برای اینکه سایه ها را به طور کامل بر طرف کنید، به نورپردازی قوی تر و روشن تری نیاز دارید. اما برای اتاق با سقف کوتاه، بهتر است که از شدت روشنایی و قدرت نور بکاهید تا بر میزان کوتاهی سقف و دیوارها تاکید نشود.
یادتان نرود که تعداد پنجره های موجود در فضا و میزان نور طبیعی که به فضا وارد می شود، در نور پردازی مناسب فضا نقش مهمی دارد.پس باید در زمان نورپردازی توجه کنید که اتاق موردنظر رو به جنوب و بسیار نورگیر است یا رو به شمال با نورگیری بسیار کم ؟ حتی ممکن است که اتاق مورد نظر شما به سمت جهتی مابین این جهات قرار گرفته باشد و بهتر است به دقت بررسی کنید.

 

نحوه نورپردازی خانه

قدم اول در نورپردازی خانه

یک نورپردازی اصولی زمانی بوجود می آید که سبب ارتقاء جنبه کاربردی فضا شود. تصور کنید که غذایی بسیار دلچسب که دارای تزئین زیبایی هم باشد را در محیطی با نورپردازی نامناسب میل کنید، بی شک مورد استقبال مهمان ها و اعضای خانواده قرار نمی گیرد. به همین خاطر در هنگام شروع نورپردازی برای یک محیط، ابتدا یک لیست از کار هایی که در کل شبانه روز در آن فضا انجام می دهید، تهیه کنید. برای مثال تماشای تلویزیون، مطالعه، آشپزی و… فعالیت هایی است که در ساعات مختلف در یک فضا انجام می دهید.

 

ترسیم یک نقشه ساده

می توانید برای شروع، یک نقشه ساده زمینی از فضای مورد نظر ترسیم کنید و قسمت هایی که در آنجا به انجام فعالیت می پردازید را با ذکرنوع فعالیت مشخص کنید. برای مثال میز کار، صندلی مطالعه، فضای نشیمن مقابل تلویزیون و…مراکزی هستند که شما در آنجا به انجام فعالیت می پردازید.

برای راحتی کار می توانید همه فضاهای روی نقشه رابا رمزهایی مشخص کنید. این رمزها می تواند با حروفی که هریک نماینده یک نوع نورپردازی هستند، ایجاد شوند. برای مثال برای نورپردازی سقفی حرف “س” ،برای نورپردازی تاکیدی حرف “ت”، برای نورپردازی کاربردی حرف “ک” و برای نورپردازی دکوراتیو حرف “د” را انتخاب کنید.

قبل از هر کاری ابتدا فضاهایی که نیاز به نور عمومی دارند را مشخص کنید و سپس به سراغ فضاهایی که نیاز به نور کاربردی دارند رفته و آنها را مشخص نمایید. در مرحله بعد برای بخش هایی که نیاز به نورپردازی تاکیدی دارند، نقشه تعیین کنید و در نهایت برای فضاهایی مانند اوپن آشپزخانه یا بالای یک قطعه هنری، تجهیزات نورپردازی نصب کنید. در صورتی که تمایل دارید از نورپردازی تاکیدی برای دکوراسیون منزل خود استفاده کنید و مکان درست آن را نمی دانید، به شما پیشنهاد می کنیم تا جذاب ترین و زیباترین عنصر در دکوراسیون فضا مانند تابلوی نقاشی و یا مجموعه ای از کتاب های نفیس را انتخاب نمایید.
بهتر است بدانید که فعالیت های مختلف به سطح و میزان نور متفاوتی نیاز دارند. برای مثال جایی که یک صندلی قرار دارد، ممکن است گاهی به عنوان فضایی برای مطالعه یا فضایی برای تماشای تلویزیون و گاهی نیز فضایی برای استراحت باشد. از این رو توجه داشته باشید که برخی از قسمت های روی پلان، نیاز به بیش از یک نوع نورپردازی دارند.

۱۴۴aa06e3533a4d74e21603b07cee465

تغییراتی کوچک در نورپردازی خانه

نور پردازی منزل اصول خاصی دارد و با رعایت این اصول و نکات می توانید محیط مناسبی را فراهم کنید تا با روحیه بیشتری در منزل خود زندگی کنید و راحت باشید . پیشنهاد ما استفاده از کلید تنظیم کننده نور برای سیستم روشنایی منزل است . با وجود این کلیدها میتوانید نور محیط را کم یا زیاد کنید و از بودن در خانه خود لذت ببرید. استفاده از چراغ هایی با نور رنگی گزینه مناسبی برای جلا دادن به نور محیط است و باعث میشود تا خانه ای راحت و زیبا داشته باشید .

 

نوراتاق نشیمن

هدف از بودن در اتاق نشیمن، آرامش و گفتگو میان افراد خانواده و دوستان است. بنابراین از نورهای زیاد که چشم را ناراحت کرده و مانع استراحت و آرامش می شود، خودداری کنید. استفاده از نور گرم که درصد زرد آن بیشتر از آبی است مناسب خواهد بود .

از یک چراغ رومیزی یا آباژور در کنار مبل برای مطالعه استفاده کنید . چراغ های دارای سایه های مات نور را به پایین منعکس و ایجاد تناقض می کنند در حالی که سایه های نیمه شفاف نور را ملایم تر انعکاس می دهند.
برای مشخص کردن تابلو های روی تاقچه ها یا دیوارها از نورهای قوی استفاده کنید .با کمک گرفتن از یک نورافکن، نور را روی تابلو یا وسیله ای خاص بیندازید به طوری که یک چراغ تزیینی را در گوشه یا کنار دیوار طوری قرار دهید که نور آن به طرف بالا یا سقف باشد و به آن وسیله برخورد کند.

 

نور آشپزخانه

در هر آشپزخانه ای باید از نور کافی استفاده کرد تا به راحتی بتوان به آشپزی پرداخت. هالوژن ها ایده خوبی برای ایجاد یک محیط نرم خواهد بود. در صورت داشتن میز صبحانه در آشپزخانه، با نصب یک چراغ پر نور در بالای آن فضای میز را کاملا روشن کنید .

اگر در آشپزخانه شما ویترین وجود دارد با تاباندن نور بیشتر به آن جلوه دهید و اگر کابینت شیشه ای دارید، از نور در داخل کابینت برای افکت استفاده کنید. میتوانید از لامپ های شیشه ای رنگی برای اینکه با سایر قسمت های آشپزخانه هماهنگ باشد، استفاده کنید.

 

نور اتاق ناهارخوری

برای اتاق ناهار خوری از نور زیاد استفاده کنید تا میز را کاملا مشخص کند و به راحتی بتوان غذا را میل کرد . در زمانی که نیاز به فضایی رومانتیک داشتید، از نورهای تنظیم کننده استفاده کنید و با کم کردن نورها فضایی ملایم تر ایجاد کنید .از یک لوستر به عنوان نور مرکزی برروی میزناهار خوری استفاده کنید .استفاده از هالوژن ها گزینه دیگری برای ایجاد نوری یکنواخت است. نور به همه جا می رسد و گوشه های میز در تاریکی نمی ماند.

 

نور اتاق خواب

برای اینکه مزاحم خواب دیگران نباشید از یک چراغ مطالعه در کنار تخت خواب استفاده کنید و با نصب دیوار کوب در اطراف آینه نوری بدون سایه ایجاد کنید تا فضایی مناسب برای آرایش فراهم آورید. انعکاس درست نور در آینه ها باعث بزرگتر و روشن تر شدن اتاق میشوند. میتوانید دیوار بالای تخت خواب را با هالوژن های کوچک و رنگی نور پردازی کنید تا تخت خواب زیبا و رویایی داشته باشید .

 

افزایش زیبایی با نورپردازی مناسب

بهتر است بدانید که نورپردازی مناسب برای یک فضا نه تنها تاثیر زیادی در روشنایی بخشیدن به محیط زندگی ما دارد، بلکه مهم ترین ابزار برای زیباتر شدن محیط زندگی به حساب می آید. از این رو باید به این نکته برای تمام بخش های منزل از اتاق خواب که یک فضای خصوصی است گرفته، تا اتاق پذیرایی که به صورت عمومی از آن استفاده می شود، توجه کرد.

اما فراموش نکنید که برای نورپردازی مناسب برای فضاهای مختلف آن هم در طول روز باید نکاتی را رعایت کنید که با در نظر گرفتن این نکاتی می توانید خانه ای شاد، صمیمی و دوست داشتنی داشته باشید.

beautiful-photo-led-light-bulbs-for-home1

نکاتی موثر در نورپردازی خانه:

۱) اگر خانه ای دارﯾد که به سبک سنتی و کلاسیک است، بهتراست از لوستر استفاده کنید. اگر فضای پذﯾرایی و اتاق نشیمن کوچک است، بهتراست که از لوسترهای کوچک استفاده کنید و بالعکس در فضاهای بزرگ از لوسترهای بزرگ. به طور معمول، لوسترهایی که برای سبک های کلاسیک و سنتی طراحی می شوند، از برنج یابرنز ساخته شده اند.

می توانید از انواع لوسترهای به رنگ سرب هم استفاده کنید، چرا که اﯾن رنگ با اﯾن سبک هماهنگی دارد و می توان گفت که تاکیدی دوچندان بر اﯾن سبک دارد. اغلب در اﯾن سبک از نورپردازی لامپ های لوستر نمایان نمی شود و در بیشتر مواقع دارای حباب هایی که روی لامپ ها قرار می گیرند، هستند.
۲) اگر خانه ای دارید که تحت تاثیر سه عامل احیای سبک های گذشته، واکنش به عصر ماشینی و نوآوری در مواد و مصالح و فنون شکل گرفته است، بهتراست لوستری را انتخاب کنید که دارای شیشه های منشور و یا کرﯾستال باشد. از دﯾگر گزﯾنه هایی که می توانید برای اﯾن سبک از خانه ها انتخاب کنید، لوسترهایی است که جنس بلور دارند.
۳) در فضاهای داخلی ساده و کوچک از اﯾده های ساده کمک بگیرﯾد. نورپردازی های ساده برای خانه های کوچک و ساده می تواند از بهترﯾن گزﯾنه های انتخابی شما باشد.

استفاده از منابع نورانی در فرورفتگی های سقف و یا فضای مابین سقف کاذب با دﯾوار و نیز استفاده از چراغ های متعدد و کوچک بر دﯾوار ﯾا سقف در طول یک مسیر، بسیار مفید و مناسب است. در فضاهای کوچک و ساده و یا بسیار ساده، استفاده از چراغ های خیلی ساده از جنس سرامیک یاچوب توصیه می شود.
۴) در فضاهای مدرن و مجهز، به طور شخصی از چراغ ھای دست ساز استفاده کنید. بهتراست اﯾن چراغ هابیشتر کاربردی باشند تا تزئینی. استفاده از چراغ های توکار برای سقف بسیار مناسب است. انواع چراغ های رﯾلی که بین سقف کاذب و دﯾوار تعبیه می شوند برای اﯾن سبک از خانه ھا توصیه می شود. بهتراست برای لامپ های هالوژن که در دﯾوار و سقف تعبیه می شوند، کلید تنظیم قرار دهید تا نور هالوژن ها قابل تنظیم باشد.

مقالات بیشتر:

گردآوری و تنظیم: سیدمحمد آل ایوب– فروشگاه آنلاین دکوراسیون و تزئینات ۳ خط

برای انتخاب و خرید کاغذ دیواری یا سایر تزئینات دکوراسیون داخلی میتوانید به فروشگاه آنلاین ۳ خط مراجعه فرموده و از انواع طرح ها و جنسهای برترین برندهای تزئینات ساختمان استفاده نمایید.

همچنین برای مشاوره در خصوص انتخاب محصول جهت بررسی کیفیت محصول و یا مشاوره دیزاین میتوانید از بخش تماس با ما در سایت ۳ خط با مشاوران ما در ارتباط باشید.

فروشگاه ۳ خط مرجع دکوراسیون داخلی و تزئینات ساختمان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالاگفتگوی آنلاین