Rate this post

کاغذدیواری سه بعدی

مکان در جهان مادی دارای سه بعد طول، عرض و ارتفاع است. یک صفحۀ تخت دارای دو بعد است و به طور طبیعی انتظار می‌رود هنگام نگاه کردن به آن، تنها دو بعد را ببینیم. اما هنرمندان همواره کوشیده‌اند با استفاده از سایه روشن‌ها، بازی با رنگ و بهره بردن از خطای دید، تصاویری سه‌بعدی را خلق کنند. از رهگذر این تلاش‌ها است که نقاشی، گرافیک، فیلم و در نهایت کاغذدیواری سه بعدی ساخته می‌شوند.
درکاغذدیواری سه بعدی بخش‌هایی برآمده و بخش‌هایی فرورفته به نظر می‌آیند. به همین سبب بیننده در وهلۀ اول گمان می‌کند آنچه می‌بیند کاغذدیواری نیست، بلکه نمای برجسته‌ای است که روی دیوار کار شده. به عبارت دیگر سه‌بعدی بودن طرح آن را واقعی‌تر و ملموس‌تر می‌سازد.
طراحان دکوراسیون داخلی، کاغذدیواری سه بعدی را بسته به طرح و رنگ آن در فضاهای مختلف اداری، پذیرایی، فروشگاهی و پشت TV به کار می‌برند. در فضاهای بزرگ و پرنور می‌توان تمام دیوارها را با کاغذدیواری سه بعدی پوشاند. اما در فضاهای کوچک یا کم‌نور بیشتر طراحان دکوراسیون داخلی توصیه می‌کنند که کاغذدیواری سه بعدی را تنها روی یک یا دو دیوار به کار بریم و سایر دیوارها را با کاغذدیواری ساده بپوشانیم.


در پایان اشاره به دو نکته ضروری است:
۱. خریداران و فروشندگان کاغذدیواری عموماً هر کاغذدیواری برجسته‌ای را کاغذدیواری سه بعدی می‌نامند. این تصوری رایج اما کاملاً اشتباه است. برجسته بودن و اکلیلی بودن طرح و گل روی کاغذ به زیبایی آن کمک می‌کند، اما سبب نمی‌شود که آن کاغذدیواری سه بعدی شود. سه‌بعدی بودن تنها به طرح کاغذدیواری بستگی دارد. به همین سبب کاغذدیواری سه بعدی از نظر قیمت تفاوتی با دیگر طرح و مدل های کاغذدیواری ندارد.
۲. در بسیاری از مواقع خریداران و فروشندگان کاغذدیواری به تفاوت کاغذدیواری سه‌بعدی و پوستر سه‌بعدی توجه ندارند. کاغذدیواری سه‌بعدی مانند دیگر طرح و مدل های کاغذدیواری، دارای طرحی تکرارشونده است در حالیکه پوستر دیواری تصویری واحد را نمایش می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با پوستر دیواری و پوستر سه‌بعدی به مطلب پوستر دیواری چیست مراجعه فرمایید.
اگر دوست دارید طرح‌های کاغذدیواری سه‌بعدی در فروشگاه اینترنتی ۳خط را ببینید، در صفحۀ اصلی به بخش کاغذدیواری و پس از آن به بخش طرح و مدل بروید و از میان گزینه‌ها، کاغذدیواری سه‌بعدی را انتخاب کنید.
من، همیار خریداران ۳خط، در کنار شما هستم.

تحقیق و گردآوری: نجمه رمضانی

تنظیم: مریم احمدزاده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالاگفتگوی آنلاین