پارکت چوبی چیست و نحوه نگهداری آن چگونه است؟

طرح پوستر دیواری - کاغذ دیواری ارزان - قیمت پارکت لمینت

پارکت چوبی نوعی از کفپوش بشمار می آید که از بلوکهای کوچک چوبی یا لایه های چوب ساخته شده و طوری درهم  قرار می گیرند که الگویی منظم و هندسی را تشکیل می دهند.

اوایل، پارکت چوبی جایگزین کاشی های سرد شد بطوریکه تا به امروز متداول باقی مانده است.مروزه کفپوش پارکت چوبی می تواند هم از پارکت چوبی یک تکه یا مهندسی شده ساخته شود اگرچه در اصل از ۱۰۰% چوب یک تکه ساخته می شود. کفپوش پارکت چوبی یک تکه همانطور که از نامش مشخص است از تکه های طبیعی چوب ساخته می شود. کفپوش پارکت مهندسی از طرف دیگر از لایه های گوناگون انواع چوب، با بخش فوقانی  از جنس چوب مستحکم، ساخته می شود. اهمیتی ندارد که شما کدامیک را انتخاب می کنید، زیرا در پایان کار هر دو به یک شکل در می آید.

مطالب و محصولات بیشتر:

انواع پارک های چوبی

  • پارکت های مهندسی : کفپوش های پارکت لمینت مهندسی، از انواع جدید کفپوش های چوبی هستند که جالب است پیش از آنکه در بازارهای محلی شرکت های سازنده معروف شوند، بدلیل کیفیت بالا، در سطح جهان مطرح شدند. هر تایل این نوع کفپوش های چوبی، از چوب، تخته چند لا و MDF درست شده است.
  • پارکت های Solid Flooring : این نوع کفپوش های چوبی، در واقع مدلهای قدیمی تر پارکت چوبی بودند که از لحاظ دوام و مقاومت در برابر حرارت، رطوبت، گرما، خش و غیره مقاومت کمتری نسبت به کفپوش مهندسی داشتند. قطعات تایل های آنها یکسره از چوب درختانی مانند چوب بلوط یا چوب گردو ساخته می شدند. تخته های این نوع کفپوش چوبی حداقل ۱۰۰ سال است که در بازارهای جهان خرید و فروش شده و مورد استفاده مصرف کنندگان قرار می گیرد.

علاوه بر نوع چوب مورد استفاده در ساخت پارکت، می توانید انتخاب کنید پارکت سخت را که نسبتا گران تر است تهیه کنید که با استفاده از قطعات چوب سخت ساخته شده است، و یا پانل پارکت هایی خریداری کنید که مقرون به صرفه تر است و از چسب کاری چوب های سخت روی پلای بورد ساخته شده است  و کم هزینه تر است. هر اندازه بودجه که داشته باشید مطمئنا نوعی پارکت چوبی وجود دارد که می توانید استفاده کنید.

نحوه نگهداری پارکت های چوبی

ثل هر کفپوش چوب سخت دیگری، پارکت چوبی  نیاز اندکی به نگهداری دارد. برای تمیز کردن پارکت چوبی، کافی است به آرامی یک روز در میان آن را با جاروی برقی تمیز کنیم. می توان فقط با استفاده از جارو این کار را انجام داد چون چیزی روی پارکت چوبی نیست که ذرات گرد و غبار به آن بچسبد. هر چند روز یک بار بهتراست آن را طی نیز بکشیم تا خاکی که با جارو تمیز نشده است به این ترتیب تمیز بشود.

نوع چینش پارکت های چوبی

روش لوزی : این روش تنها با پارکت­ های مربع شکل اجرا می­شود و پارکت­ های مستطیلی برای این نوع نصب مناسب نیستند.

روش موزاییکی : در این روش پارکت­ ها کاملاً در کنار هم و در امتداد طول و عرض یکدیگر نصب می­شوند.

روش آجری : این روش که معمولاً برای پارکت ­های مربع استفاده می شود و درز پارکت­ ها در کنار هم نینست که باعث می­شود کار در مقابل رفت‌وآمد مقاوم­تر باشد و از لبه­ های چهارگوشه پارکت که بیشتر از دیگر قسمت­ ها آسیب ­پذیرند محافظت می­کند.

روش خشتی : در این روش که معمولاً برای پارکت­ های مستطیلی مناسب­ تر است بندها در قسمتی از طول قطعه قبلی قرار می­گیرند و این نوع نصب از روش­ های دیگر مرسوم تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالاگفتگوی آنلاین

© تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به شرکت فروشگاه اینترنتی 3خط است | طراحی سایت و بهینه سازی توسط ویدیا