Rate this post

پارکت لمینت‌ همانطور که از نامش پیداست از فناوری لمینت استفاده کرده است.

لمینت‌‌کاری، فناوری ساخت ماده‌ای با لایه‌های چندگانه است، بدین شکل با استفاده از مواد مختلف و بسته به نیاز، مقاومت، استحکام، توان جلوگیری از انتقال صوت و حرارت و دیگر ویژگی‌های مطلوب در ترکیب نهایی افزایش می‌یابد.

در صنعت ساختمان از این تکنیک در تولید محصولی بهره برده می‌شود که جهت پوشش کف به کار می‌رود. این کفپوش را اصطلاحاً لمینت‌ یا پارکت لمینت‌ می‌گویند. پارکت لمینت‌ در ظاهر شبیه چوب (یا گاه سنگ و…) است و در واقع از چهار لایه تشکیل شده است:

 • لایۀ زیرین که در برابر نفوذ رطوبت و آلودگی مقاوم است،
 • لایۀ HDF، یعنی الیاف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard) که قطر و کیفیت آن، تعیین‌کننده دوام و مقاومت در برابر ضربه است،
 • لایۀ طرح که تنوع رنگ و طرح گسترده‌ای را فراهم می‌کند و
 • لایۀ محافظتی شفاف که پارکت لمینت‌ را در برابر خراش و لک محافظت می‌کند.

پارکت لمینت‌‌ها به صورت قطعاتی با شیارهایی در دور خود تولید می‌شوند. این شیارها حالت نری مادگی دارند و در هم چفت می‌شوند. چفت کردن این شیارها را اصطلاحاً کلیک کردن هم می‌گویند. طبق قاعده‌ای فیزیکی، چون سطح کار وسیع است و قطعات آن در هم قفل شده‌اند، وزن کل آنها افزایش می‌یابد و به همین دلیل بدون چسب، محکم روی کف باقی می‌مانند. برای یادگیری نصب به مطلب «چطور پارکت لمینت‌ را نصب کنیم؟» مراجعه کنید. در سایت فروشگاه آنلاین دکوراسیون داخلی ۳ خط مطالب زیادی در خصوص نصب و نگهداری لمینت وجود دارند که میتوانید از آنها استفاده کنید.

مقالات بیشتر:

از مهم‌ترین ویژگی‌های پارکت لمینت‌‌ها که سبب شد به سرعت جایگزین سنگ، سرامیک و پارکت‌های قدیمی شوند، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 1. در مقایسه با بسیاری از گزینه‌های دیگر برای پوشاندن کف اتاق، پارکت لمینت‌‌ها ارزان‌تر هستند.
 2. در ساخت پارکت لمینت‌ از رزین‌های ضدمیکروب استفاده می‌شود و در نتیجه پوششی بهداشتی است.
 3. پارکت لمینت‌ به خاطر سطح بافت‌داری که دارد، مانع سُر خوردن افراد است و به ویژه برای استفاده در محل تردد کودکان و سالمندان پیشنهاد می‌شود.
 4. در نصب پارکت لمینت‌ از چسب استفاده نمی‌شود و در نتیجه،
  • کف اتاق آسیب نمی‌بیند و
  • به راحتی می‌توانیم پارکت لمینت‌‌ها را جمع و در فضای دیگری نصب کنیم. برای آشنایی با نحوۀ جداسازی از کف، به مطلب «چطور پارکت لمینت‌ را از کف جدا کنیم؟» که قبلا در سایت ۳ خط درج شده مراجعه کنید.
 5. نصب پارکت لمینت‌ مهارت چندانی نمی‌خواهد و در بسیاری از کشورها افراد خود و بدون کمک گرفتن از نصاب این کار را انجام می‌دهند. در واقع فردی با اطلاعات و مهارت‌های فنی عمومی می‌تواند از پسِ نصب آنها برآید.
 6. پیش از نصب پارکت لمینت‌، فوم‌گذاری انجام می‌شود. استفاده از لایۀ نازکی از فوم در زیر پارکت لمینت‌، این فواید را دارد:
 • پارکت لمینت‌ دکوراسیون داخلی 3 خطنصب آسان‌تر می‌گردد
 • کف اتاق تراز می‌شود
 • عایق صوتی، رطوبتی و حرارتی ایجاد می‌شود
 • به علت نرمی و شناوری‌ای که فوم ایجاد می‌کند، ورقه‌های پارکت لمینت‌ در مقابل ضربه‌های احتمالی مقاوم‌تر می‌شوند
 • از رشد کپک و قارچ به ویژه در صورت مرطوب شدن فضا جلوگیری می‌شود.

[شما، بسته به نیاز و اولویت‌هایتان، در انتخاب فوم، گزینه‌های مختلفی دارید.]

 1. پارکت لمینت‌ به خاطر لایۀ محافظتی خود، در مقابل آب تا حدی مقاومت دارد و نگهداری آن آسان است. البته نمی‌توان آنها را قابل شستشو نامید. برای آَشنایی با نحوۀ نگهداری و تمیز کردن پارکت لمینت‌، مطالب «چطور از پارکت لمینت‌ نگهداری کنیم؟» و «چطور پارکت لمینت‌ را تمیز کنیم؟» را مطالعه فرمایید.
 2. برای پاسخگویی به نیازهای مختلف و هماهنگ‌سازی قیمت‌ها با خواست مصرف‌کنندگان مختلف، قطعات پارکت لمینت‌ در ابعاد و با قطرهای متفاوتی تولید می‌شوند و در نتیجه مقاومت‌های متفاوتی دارند. به یاد داشته باشید که در خرید پارکت لمینت‌ نیز لازم است چون هر خرید دیگری، ابتدا به نیاز خود توجه کنید و در انتخاب جنس پارکت لمینت‌، حتماً از مشاور فروش سایت سه خط نظر بخواهید.
 3. در ساخت پارکت لمینت‌ اغلب از رزین ملامین استفاده می‌شود که ترکیبی از فرمالدهید است. گواهینامه لید (LEED)، استاندارد پیشرو در طراحی محیطی و انرژی، کاربرد فرمالدهید را تأیید می‌کند. این استاندارد، مرجع انتخاب ساختمان‌های سبز در آمریکا و اروپا است. در اغلب ساختمان‌های تجاری و مسکونی دارای این استاندارد، از پارکت لمینت‌ استفاده می‌شود.
 4. بسیاری از متخصصان استفاده از چوب در طراحی داخلی را توصیه می‌کنند. در ساخت پارکت لمینت هایی با طرح چوب، تلاش شده از نظر زیباشناختی همان تأثیر پارکت‌های چوبی منتقل شود ولی از معایب این پارکت‌ها (حساسیت زیاد به آب، آسیب به کف به خاطر استفاده از چسب و …) دوری شود.

پارکت لمینت‌ سه خط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالاگفتگوی آنلاین