Rate this post

رنگ ها داری نیروی خاصی هستند و هر یک از طیف ها یک احساس عمیق را در محیط القا می کنند.
رنگ ها عمیقا بر حالات، روحیه، رفتار و روابط عمومی و اجتماعی تاثیر می گذارند و سبب می شوند شما شدیدا احساس اعتماد به نفس و یا احساس نشاط و سرزندگی کنید و همچنین این امکان وجود دارد که احساس کسلی و بی حوصلگی را به شما القا کنند.
رنگی که برای دکوراسیون اتاق های منزل خود انتخاب و استفاده می کنید عمیقا در حالات روحی و روانی حاکم در منزل شما موثر است.
بنابراین به نقش و تاثیر انواع رنگ ها در محیط بایستی توجه داشت تا انتخابی صحیح و مفید داشته باشید و بتوانید از محیط پیرامون خود لذت ببرید.

در انتخاب رنگ فضاهای داخلی باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت از جمله :

  • سن کاربر
  • نوع فعالیت فضای داخلی
  • رنگ های طبیعی موجود در محیط
  • نحوه چیدمان و فرم طبیعی محیط

رنگ های گرم و سرد

رنگ های قرمز، زرد و نارنجی و در مجموعه ی رنگ ها، جزء رنگ های گرم محسوب می شوند و به علت افزایش آدرنالین، موجب بالا رفتن فشار خون، افزایش تنفس و نهایتا افزایش درجه حرارت واحساس گرما می شوند. رنگ های پر رنگ تر احساس بیشتری ایجاد می کنند .

رنگ های سبز و آبی جزء رنگهای سردند. این رنگها ضربان قلب را کم کرده، ماهیچه ها را آرام و درجه حرارت بدن را کاهش می دهند و حس سردی را در فرد به وجود می آورند.

رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

بنفش با توجه به درصد رنگ آبی و قرمز  که از ترکیب آنها تشکیل شده می تواند سرد یا گرم باشد. اگر مقدار رنگ آبی بیشتر باشد سرد و اگر قرمز بیشتر باشد گرم محسوب می شود. ما می توانیم در دکوراسیون داخلی از ویژگی های رنگ ها به نفع خود استفاده کنیم.

 

کاغذ دیواری بنفش

بنفش

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

رنگ سبز را بهتر است در ترکیب با بنفش و نقره ای به کار برد. استفاده از رنگ سبز به علت خنثی بودن، برای دکوراسیون داخلی فوق العاده است. رنگ سبز به دلیل ویژگی آرامش بخشی که دارد برای اتاق خواب و سرویس های بهداشتی مناسب است. سبز اگر در کنار طیف بنفش و نقره ای قرار بگیرد زیباتر خواهد بود رنگ سبز به دلیل عدم انعکاس رنگ پوست در سالن های پوست و زیبایی و بوتیک ها و فروشگاههای لباس به کار نمی رود.

کاغذ دیواری سبز

کاغذ دیواری سبز

رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ آبی برای قسمتهای پذیرش مناسب است و محیطی اداری و متعادل ایجاد می کند. آبی به تنهایی به صورت طیف ها و سایه های مختلف محیطی زیبا، آرام و ایده ال و آسمانی را ایجاد می کند که برای اتاق خواب و سرویس های بهداشتی نیز مناسب است.

 

رنگ زرد در دکوراسیون

زرد بهتر است در ترکیب با رنگ های دیگر به کار رود. زرد گرم و آفتابی،درخشان، مثبت، گیرا و شادی آور، امیدوار کننده، اشتهاآور، الهام بخش و نشانه خوشآمد گویی است.

استفاده از رنگ زرد ملایم مثلا طلایی در اتاق ناهار خوری باعث تحریک اشتها میشود رنگ کرم نباتی شاد و متناسب با روحیات بچه ها و نوجوانان است.

این رنگ باعث تقویت حافظه می شود. رنگ زرد برای استفاده در مغازه های کوچک هم مناسب است، اما کاربرد آن به تنهایی باعث خشونت می شود بنابراین بهتر است در ترکیب با سایر رنگ ها استفاده شود.

 

رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ قرمز نشانه سروروشادی، شانس، لوکس و جدید بودن، عشق و علاقه است. قرمز رنگ پر هیجانی است و در کشورهای آسیایی رنگ بسیار مهم و متداولی است.

در استفاده از رنگ قرمز باید احتیاط کرد ارجح است قرمز به صورت پراکنده و در جاهای مختلف به کار رود.در دکوراسیون منزل بهتر است در جاهای خاص مورد علاقه استفاده شود،

تا آن بخش بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

با استفاده از رنگ قرمز محیط بسته تر شده و حس صمیمیت القا می شود. قرمز رنگ مناسبی برای اتاق خواب نیست چون مقدار تنفس را زیاد می کند و خواب وآرامش را کاهش می دهد.

در مکان های تجاری استفاده از مبلمان چرمی قرمز در یک فضای کاملا سفید همراه با کاغذ دیواری قرمز در دیوار اصلی دکور به حدی جذاب است که هر کس را وادار به نشستن می کند.

از قرمز در سالن های آرایش و اتاق پرو هم می توان استفاده کرد.

 

رنگ قهوه ای در دکوراسیون

قهوه ای همیشه مد است. همین موضوع باعث شده که در دکوراسیون داخلی از آن زیاد استفاده شود. نمود این رنگ کاملا مرتبط با هماهنگی آن با سایر وسایل است.

رنگ قهوه ای می تواند حس طبیعی و راحتی در  خانه ایجاد کند و  ترکیب آن با رنگ های دیگر کار بسیار راحتی است، و چون از دسته رنگ های طبیعی است حس امنیت خاطر در فضا ایجاد می کند و با هر رنگی تر کیب شود ظاهر متفاوتی پیدا می کند.

 

رنگ صورتی در دکوراسیون

صورتی همراه با قهوه ای شکلاتی بسیار موثر واقع می شود، این رنگ بسیار نرم و لطیف است. کم رنگ آن ظریف، ملایم و آرام بخش است و رنگ تند آن موجب برانگیختگی احساسات می شود. اغلب رنگ مورد علاقه دختران است و حس صمیمیت را القا می کند و از این جهت بیشتر در اتاق دختر ها استفاده می شود و همچنین برای اتاق  مهمان هم رنگ ایده الی است.

کلام آخر

در جامعه ما که افسردگی با ضرایب گوناگون، درصد قابل توجهی از جوانان و مردم را در برگرفته که کسالت ها و خستگی های دراز مدت از مهمترین نتایج آن است، پیشنهاد می شود از دکوراسیون هایی با رنگ های پر نشاط استفاده شود و در استفاده از رنگ های خنثی و کم انرژی کمی تجدید نظر کنیم.

شما با مراجعه به بخش کاغذ دیوار ی و پوستر دیواری  فروشگاه اینترنتی ۳خط می توانید مجموعه ی بزرگی از محصولات را با رنگ بندی های متفاوت ملاحظه نمایید.

 

برگرفته از گاهنامه پارسلند

مریم احمدزاده

 

 

دیدگاه ها بسته شده است

رفتن به بالاگفتگوی آنلاین