مهم ترین نکات انتخاب رنگ در دکوراسیون

رنگ ۴
Rate this post

رنگ در دکوراسیون یکی از مهمترین و اصلی ترین عناصر است. برای طراحی دکوراسیون ابتدا باید اطلاعات صحیح و کاملی از مفاهیم اساسی در این رابطه به دست آورد. در این مطلب می خواهیم به تاثیر انواع رنگ در دکوراسیون بپردازیم. داشتن دانش در این زمینه می تواند در ایجاد یک دکوراسیون زیبا و متناسب کمک موثری داشته باشد.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد : نورپردازی در دکوراسیون داخلی


انواع رنگ در دکوراسیون

۱- رنگ های اصلی

اولین و ساده ترین نکته، آشنایی با رنگ های اصلی است. رنگ های اصلی در واقع رنگ هایی هستند که از ترکیب سایر رنگ ها ساخته نمی شوند. این رنگ ها عبارتند از رنگ زرد، قرمز و آبی .

رنگ زرد

رنگ زرد در دکوراسیون

با توجه به فنگ شویی چین باستان رنگ زرد برای دعوت از ثروت، سلامت و خلق و خوی خوب در زندگی شما اهمیت دارد. انتخاب درست و مقدار مناسب این رنگ نه تنها باعث بهبود طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی و خارجی می شود، بلکه به طراحی و دکوراسیون شما معنای دعوت از رفاه، عشق و موفقیت می بخشد.

تمام خانواده رنگ زرد، به ویژه رنگ طلایی، نماد هماهنگی، رفاه، تغییرات مثبت و موفقیت است. رنگ دیوار، الگوهای تصویر زمینه و دکوراسیون خانه در سایه رنگ زرد، انرژی بخش بوده و به طراحی داخلی و تزئینات آن گرما می دهد. رنگ زرد خلق و خوی شاد را در افراد ایجاد کرده و زندگی شما را بهبود می بخشد.

البته استفاده زیاد از رنگ زرد به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا رنگ زرد در سطح وسیع باعث القای حس ناامیدی و خشم می شود. همچنین ثابت شده است که کودکان در اتاق هایی که رنگ زرد در آن قالب است بیشتر گریه می کنند.

 رنگ قرمز

رنگ قرمز در دکوراسیون می تواند باعث جلب توجه زیادی شود. استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی باید با ظرافت خاصی انجام شود. رنگ قرمز یک رنگ پر انرژیست که میزان هیجانات و فعالیت انسان را افزایش می دهد. مانند علائم توقف، هشدار و روز ولنتاین که در واقع دارای انرژی و هیجان خاصی هستند.

تن های مختلف رنگ قرمز می تواند احساسات متفاوتی را ایجاد کند. اگر می خواهید از این رنگ در دکوراسیون داخلی استفاده کنید، حتما یک تن رنگ مناسب با محیط را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید.

رنگ قرمز در دفتر کارred-Workplace

استفاده از رنگ قرمز در دفتر کار می تواند مناسب و کاربردی باشد. زیرا رنگ قرمز به دلیل انرژی و هیجانی که دارد فعالیت مغز را افزایش داده و اشتیاق به کار را در افراد زیاد میکند. ولی باید دقت داشته باشید که در استفاده از رنگ قرمز زیاده روی نکنید. رنگ قرمز می توانداثر منفی مانند حس وحشت، خشم و تجاوز داشته باشد.

اگر می خواهید کارمندانتان را با انرژی و انگیزه ببینید از رنگ قرمز در دفتر کارتان استفاده کنید.

رنگ قرمز در ناهار خوری

رنگ قرمز یک رنگ عالی برای اتاق ناهار خوری است و بسته به تن رنگی که انتخاب می کنید می توانید یک ظاهر بسیار جذاب ایجاد کنید. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که رنگ قرمز گرسنگی را تحریک می کند. اگر فرزندی دارید که به غذا خوردن علاقه ای ندارد و در برابر آن مقاومت میکند، استفاده از رنگ قرمز در ناهارخوری می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. اما اگر قصد کاهش وزن دارید از رنگ های ملایم تر مانند رنگ سبز استفاده کنید.

رنگ قرمز رنگ جذابی برای ناهار خوری است اما دقت کنید که رنگ قرمز حس گرسنگی را تشدید می کند.

red-Dining-Room

رنگ قرمز در اتاق نشیمن

رنگ قرمز برای اتاقی که از مهمان هایتان در آن پذیرایی می کنید یک انتخاب جسورانه است. قرمز یک رنگ گرم است و ممکن است در یک روز سرد زمستانی تاثیر خوبی داشته باشد. با این حال، رنگ قرمز می تواند باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و القای حس تجاوز شود. اگر شما نمیخواهید که مهمانتان چنین حسی داشته باشد استفاده از رنگ قرمز در سطح وسیع مناسب نمی باشد. مخصوصا اگر دوست دارید که مهمان شما مدت بیشتر در خانه تان بماند.

رنگ قرمز در فضای ورزشگاه

یک فضای ورزشی جایی برای رنگ آمیزی دیواری با رنگ قرمز نیست. زیرا ممکن است بطور ناخودآگاه بخواهید آنجا را ترک کنید. قطعا کسی تمایل ندارد تمرین خود را کم کرده و یا متوقف کند. با این حال، شما می توانید با استفاده از عناصر تزئینی به رنگ قرمز در محیط ورزشی به افزایش انرژی و در نتیجه تمرین بیشتر کمک کنید.

تزئین یک ورزشگاه با مقدار کمی از طیف رنگ قرمز می تواند در تمرین بیشتر به شما کمک کند.

رنگ قرمز در اتاق کودک

red-Child-Room

کودکان بسیار پر انرژی هستند. آنها برای خواب و استراحت نیاز به آرامش دارند. رنگ قرمز ممکن است آرامش مورد نیاز را از فضای اتاق دور کند. در صورتی که مجبور به استفاده از رنگ قرمز هستید مثلا قصد دارید تم آتشنشانی را در اتاق کودکتان پیاده کنید، می توانید از رنگ قرمز در تزئینات اتاق و نه به میزان خیلی زیاد استفاده کنید. در صورتی که می خواهید روحیه یک کودک را آرام کنید عنصر اصلی قرمز رنگ را از اتاقش خارج کنید.

اتاق کودکان را با میزان زیادی از رنگ قرمز دکور و تزئیین نکنید زیرا این رنگ آرامش را از کودک دور میکند.

رنگ قرمز در سرویس بهداشتی

اصولا استفاده از رنگ های تند بخصوص رنگ قرمز در سرویس بهداشتی توصیه نمی شود. رنگ های تند فضاهای کوچک را کوچکتر نشان می دهند. اگر شما هر روز صبح در سرویس بهداشتی آرایش می کنید، انعکاس نور قرمز می تواند در رنگ پوست و چهره شما تاثیر بگذارد. استفاده از رنگ های خنثی در سرویس بهداشتی کمک می کند تا رنگ پوست شما و رنگ های آرایشی که استفاده می کنید حالت غیرطبیعی به خود نگیرند.

دیوار های قرمز در یک محیط کوچک مانند سرویس بهداشتی فضا را کوچکتر نشان می دهد.

رنگ آبی

آبی رنگ مورد علاقه بسیاری از افراد در جهان است. رنگ آبی القا کننده حس اعتماد، راحتی و صمیمیت است. اگر مایل به اضافه کردن رنگ آبی به پالت رنگ دکوراسیون خانه خود هستید، باید بطور کاملا هوشمندانه از بین صدها تن رنگ آبی ، رنگ مناسب را انتخاب کنید. آبی یک رنگ بسیار متنوع و بی نظیر است.blue-design3

پیش از انتخاب رنگ آبی مورد نظرتان، ابتدا سبک مورد علاقه خود را بشناسید. اگر شما عاشق دکوراسیونی هستید که الهام بخش ساحل دریا باشد، می توانید آبی مایل به خاکستری یا آبی روشن را انتخاب کنید. وقتی سبک خود را انتخاب کردید می توانید از مجلات آنلاین برای الهام گرفتن در انتخاب رنگ استفاده کنید.

رنگ آبی یک رنگ سرد است. شاید ترکیب رنگ آبی با رنگ های کمی گرمتر مثل سبز بتواند فضا را از سردی زیاد خارج کند. داشتن اطلاعاتی درباره ترکیب رنگ های سرد و گرم می تواند در این زمینه به شما کمک کند. در انتخاب ترکیب رنگ ها مراقب اشتباهات باشید. رایج ترین اشتباه، ترکیب رنگ آبی با رنگ خاکستری یا سبز تیره است. اینگونه اشتباه ها می توانند دکوراسیون فضای شما را کاملا خراب کنند.

شما می توانید علاوه بر اتاق خواب و حمام، در قمست های دیگر خانه نیز از رنگ آبی استفاده کنید. استفاده از رنگ آبی در یک آشپزخانه با کابینت های سفید می تواند بسیار زیبا به نظر برسد. همچنین در اتاق نشیمن با استفاده از رنگ آبی سیر می توانید فضایی راحت و جذاب برای خانواده ایجاد کنید. بدون هرگونه نگرانی روش های مختلف استفاده از رنگ آبی را در منزل امتحان کنید.

blue-design1رنگ آبی دریایی امروزه مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. استفاده از این رنگ می تواند ظاهری بی نظیر به اتاق ناهارخوری شما بدهد. بدون اینکه فضا را بیش از حد تاریک کند. رنگ آبی آسمانی نیز یک انتخاب رایج برای سقف خانه و حیاط خلوت می باشد. شما می توانید با انتخاب رنگ آبی مناسب در فضاهای مختلف جلوه های زیبایی ایجاد کنید.

 

۲- رنگ های ثانویه

سایر رنگ ها به دو گروه تقسیم میشوند رنگ هایی که از ترکیب دو رنگ اصلی به دست می آیند که به آن ها رنگ های ثانویه میگویند. رنگ های ثانویه عبارتند از رنگ سبز که حاصل ترکیب رنگ آبی و زرد می باشد رنگ نارنجی که حاصل ترکیب رنگ زرد و قرمز است و رنگ بنفش که حاصل ترکیب رنگ قرمز و آبی است.

رنگ سبز

green-decor1

رنگ سبز نماد انرژی تازه و شروعی دوباره است. رنگ سبز یادآور بهار، برگ های تازه و طبیعت است. استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون منزل، برای سلامت انسان مفید است زیرا باعث آرامش اعصاب می شود. در نظریه فنگ شویی از پنج عنصر، رنگ سبز به وضوح متعلق به عنصر چوب است و با آوردن ارتعاشاتی از طبیعت بدن شما را متعادل می کند.

برای استفاده از رنگ سبز در خانه ای با اصول فنگ شویی لازم است از چندین تن مختلف رنگ سبز استفاده کنید تا اثرات مثبت آن را احساس کنید. زمانی که یک رنگ سبز خوب پیدا کردید که توجه شما را جلب کرده است، حداقل دو وسیله تزئینی با آن رنگ پیدا کرده و در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. این وسیله می تواند یک عدد مبل، یک میز عسلی و یا یک عدد کوسن باشد.

green-decor2

بهترین راه استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی، بهره گیری از گلها و گیاهان آپارتمانی است. شما می توانید بدون هیچ محدودیتی در هر محیطی، چه فضای خانه و چه محیط کار از گیاهان استفاده کنید. این کار علاوه بر زیبایی، باعث مطبوع شدن هوای محیط می شود.

همین حالا تصمیم بگیرید و با آوردن رنگ سبز به منزل، دفتر کار و یا هر محیطی که در آن حضور دارید، انرژی تازه ای در زندگی خود ایجاد کنید.

رنگ نارنجی

نارنجی یک رنگ پر انرژی و پر جنب و جوش است. به همین دلیل استفاده زیاد از این رنگ در دکوراسیون اتاق خواب و اتاق نشیمن توصیه نمی شود.

در صورتی که تمایل به استفاده از این رنگ در اتاق خواب و نشیمن دارید، نصب یک قاب نارنجی رنگ بر روی دیوار سفید و آبی ایده جذاب و خوبی است. همچنین می توانید از قرار دادن تزئینات کوچک نارنجی رنگ بر روی شومینه، برای این منظور استفاده کنید.

یک گلدان پر از گل با ترکیب رنگی سفید و نارنجی می تواند علاوه بر زیبایی، لطافت و احساس را برای محیط شما به ارمغان بیاورد.

orange-decor1

رنگ نارنجی برای دکوراسیون اتاق صبحانه و ناهارخوری رنگ مناسبی است. استفاده از صندلی هایی به رنگ نارنجی می تواند بسیار اشتهاآور باشد. همچنین در هنگام صرف صبحانه تاثیرات مثبتی بر انرژی افراد در شروع روز دارد. استفاده از یک پارکت زیبا به رنگ نارنجی در کف اتاق ناهارخوری نیز می تواند پیشنهاد قابل توجهی باشد.

اگر تمایل دارید دیوار منزلتان را نارنجی کنید، هرگز بیشتر از یک دیوار را برای این کار انتخاب نکنید. شاید بطور کلی یک دیوار نارنجی طرح جالبی به نظر نرسد اما یک دیوار نارنجی رنگ در اتاق کودکان می تواند حس خلاقیت و انرژی را القا کند. البته بهتر است در این صورت از یک رنگ سرد مانند آبی بعنوان رنگ مکمل در دکوراسیون اتاق استفاده شود. بعنوان مثال می توان از یک تخت خواب آبی روشن برای این منظور کمک گرفت.

در فضاهایی که تماما با رنگ های مات وخنثی پوشیده شده اند، با اضافه کردن چند عنصر (هرچند کوچک) به رنگ نارنجی می توان حال و هوای تازه ای ایجاد کرد.

رنگ بنفش

رنگ بنفش یک رنگ فوق العاده برای استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. بنفش یک رنگ خنثی است که می توان از آن در بسیاری از موارد استفاده کرد. در استفاده از رنگ بنفش باید از چند تن مختلف این رنگ استفاده کرد. استفاده از رنگ بنفش در دکوراسیون و تزئینات خانه می تواند تغییرات چشم گیری در فضا ایجاد کند.

violet-decor2

رنگ بنفش انتخابی مناسب برای اتاق خواب است. اگر شما به فضاهای لوکس علاقه دارید رنگ بنفش می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. با استفاده از رنگ بنفش در طراحی اتاق خواب می توان یک فضای کاملا لوکس ایجاد کرد. بخصوص اگر از پارچه هایی با رنگ بنفش سیر استفاده شود این حس لوکس بودن بهتر القا می شود. در انتخاب پارچه یا ملحفه بنفش برای اتاق خواب دقت کنید که حتما جنس مناسبی انتخاب کنید. بهترین جنس برای ملحفه بنفش جنس مخمل و یا پارچه بافت دار می باشد. اگر می خواهید فضای اتاق خواب شما لطیف و آرامبخش باشد، حتما از بنفش روشن نیز در طراحی خود بهره بگیرید.

استفاده از جزئیاتی به رنگ بنفش، مانند قاب عکس، لامپ و یا وسایل کوچک تزئینی که در قفسه ها قرار می گیرند می تواند جالب توجه باشد.

استفاده از رنگ های مکمل در کنار رنگ بنفش باعث جلوه بهتر دکوراسیون داخلی محیط می شود. رنگ هایی مانند رنگ سفید و یا صورتی ملایم می توانند مکمل های خوبی برای رنگ بنفش باشند. استفاده از ترکیب های نادرست رنگ ها با رنگ بنفش می تواند آسیب جدی به طراحی شما وارد کند. ترکیب رنگ بنفش با رنگ قرمز یکی از این ترکیب های نادرست است که می تواند فضا را با حس اضطراب همراه کند.

violet-decor1

درصورتی که می خواهید از رنگ بنفش در رنگ آمیزی دیوارهای خود استفاده کنید، باید در انتخاب تن رنگ مناسب بسیار هوشمندانه عمل کنید. قبل از اجرای کار، رنگی که انتخاب کردید را در ابعاد بزرگ شبیه سازی کنید تا از انجام این کار کاملا مطمئن باشید. هرچند پوشاندن دیوار با رنگ بنفش ریسک بالایی دارد.

دو پیشنهاد برای اجرای رنگ بنفش بر روی دیوار وجود دارد. اول اینکه تنها یکی از دیوارها را با رنگ بنفش بپوشانید و از بقیه دیوارها صرف نظر کنید. دوم اینکه می توانید از رنگ بنفش در بخشی از تصویر روی دیوار با پس زمینه سفید استفاده کنید.

با وجود همه این توضیحات، ممکن است شما بتوانید اتاقی بسیار عالی به رنگ بنفش کاملا با سلیقه شخصی خودتان طراحی کنید.

 

۳- رنگ های میانی

سایر رنگ ها در گروه دیگری قرار میگیرند که به رنگ های میانی معروف هستند.تعداد رنگ های میانی بسیار زیاد است و طیف بسیار گسترده ای را دربرمیگیرد.

نکته ی بعدی که در رابطه با رنگ ها وجود دارد هارمونی رنگ ها است. رنگ های هم خانواده یا به اصطلاح هارمونیک رنگ هایی هستند که ریشه ی همه ی آن ها یک رنگ مشخص است. مانند رنگ های نیلی، فیروزه ای و کاربنی که رنگ اصلی تشکیل دهنده ی هر سه آبی است.

رنگ های هارمونیک برای ایجاد فضای آرامبخش در محیط بسیار کاربردی هستند. در واقع برای اینکه یک محیط را طراحی کنیم بهتر است از رنگ های هارمونیک در ابعاد بزرگ استفاده کنیم.رنگ ۱

ولی گاهی اوقات نتیجه ی کار رضایت بخش نیست و نیاز به استفاده از رنگ هایی متفاوت برای ایجاد شادابی بیشتر احساس میشود. در این گونه مواقع رنگ های متمم بهترین گزینه هستند. رنگ های متمم و متضاد در واقع رنگ هایی هستند که دقیقا نقطه ی مقابل رنگ های تشکیل دهنده ی یک رنگ ثانویه یا میانی هستند. به طور مثال متضادترین رنگ ها برای رنگ نارنجی که از رنگ های زرد و قرمز تشکیل شده است رنگ آبی و سبز است.

البته در استفاده از رنگ های متضاد نباید زیاده روی کرد و نیازی نیست دیوارپوش یا کاغذ دیواری به رنگ متضاد تهیه شود. بلکه استفاده از چند لوازم تزئینی کوچک میتواند تاثیر مثبت دوچندانی داشته باشد.

در حالت کلی بهترین روش استفاده از رنگ در دکوراسیون روش ۶۰، ۳۰، ۱۰ است. یعنی در محیط ۶۰ درصد از رنگ پایه انتخاب شده برای دکوراسیون، ۳۰ درصد رنگ دوم و ۱۰ درصد از رنگ سوم استفاده شود. در ویدئوی زیر می توانید این روش استفاده از رنگ ها را مشاهده کنید.

 

گردآوری و تنظیم: مهرسا میرزایی– فروشگاه آنلاین دکوراسیون و تزئینات ۳ خط

 

برای انتخاب و خرید کاغذ دیواری یا سایر تزئینات دکوراسیون داخلی میتوانید به فروشگاه آنلاین ۳ خط مراجعه فرموده و از انواع طرح ها و جنسهای برترین برندهای تزئینات ساختمان استفاده نمایید.

همچنین برای مشاوره در خصوص انتخاب محصول جهت بررسی کیفیت محصول و یا مشاوره دیزاین میتوانید از بخش تماس با ما در سایت ۳ خط با مشاوران ما در ارتباط باشید.

فروشگاه ۳ خط مرجع دکوراسیون داخلی و تزئینات ساختمان

مطالب بیشتر:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالاگفتگوی آنلاین