Rate this post

چطور بهترین دیوار اصلی را انتخاب کنیم؟

دیوارها بهترین گزینه برای وارد کردن رنگ، طرح و جلوۀ بصری به فضا هستند. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد، از نقاشی تا ساخت یک گالری دیواری یا نصب کاغذ دیواری  اما اینکه چیزی روی دیوار قشنگ به نظر می‌رسد، به این معنا نیست که باید آن را در تمام دیوارها تکرار کرد. گاهی حجم کمتر اثر بیشتر دارد. در این مواقع گالری دیواری (دیواری پر از تابلوهای نقاشی متنوع) اولین چیزی است که به ذهن می‌رسد.
اما هیچ چیز نمی‌تواند به اندازۀ ایجاد یک دیوار شاخص تأثیرگذار باشد. برای عمق دادن و افزایش جذابیت یک اتاق می‌توان یک دیوار را به عنوان دیوار شاخص انتخاب کرد تا نقطۀ تمرکز و آنِ طراحی اتاق باشد که به بقیۀ اتاق بُعد و بافت می‌دهد. البته همین که تصمیم گرفتید یک دیوار شاخص داشته باشید، اولین سوال این است که کدام دیوار؟

انتخاب دیوار شاخص

روش‌های مختلفی برای انتخاب دیوار شاخص وجود دارد. بهترین روش انتخاب دیواری است که تمرکز اتاق را روی خود دارد. در اتاق نشیمن، این دیوار همانی است که کاناپه جلوی آن قرار گرفته و در اتاق خواب دیوار بالای تخت است.
سعی کنید دیوارهایی را که در و پنجره در آنهاست به عنوان دیوار شاخص انتخاب نکنید. در و پنجره تأثیری را که به دنبال آن هستید، ضعیف می‌کنند. با این وجود، دیواری که خود یک نقطۀ تمرکز (مانند پیش‌بخاری) دارد، می‌تواند دیوار شاخص فوق‌العاده‌ای باشد زیرا تنها دیواری را که به خودی خود جلب توجه می‌کند، برجسته می‌سازد.
سعی کنید دیواری را که خیلی کوچک است انتخاب نکنید زیرا باعث می‌شود اتاق شلوغ و ناآرام به نظر برسد.

سبک‌های مختلف دیوار شاخص

تصور بیشتر مردم از دیوار شاخص دیواری ساده است که رنگ متفاوتی با دیگر دیوارها دارد. این راه بسیار خوبی برای ایجاد یک دیوار شاخص است اما تنها یکی از راه‌ها است.
کاغذ دیواری _ استفاده از کاغذ دیواری برای پوشش یک دیوار روشی فوق‌العاده برای ایجاد تمرکز است. می‌توانید سایر دیوارها را با کاغذ دیواری ساده پوشش دهید. به کار بردن کاغذی با طرح، رنگ یا بافت قوی بهترین روش است. البته اگر دوست دارید تأثیری ملایم‌تر داشته باشید، می‌توانید از کاغذ دیواری با ترکیب سایه‌های مختلف یک رنگ، طرح‌های داماس، گلدار یا کلاسیک استفاده کنید. طرح‌های مختلف کاغذ دیواری ۳خط را اینجا ببینید.

کاغذ دیواری
نصب تابلو _ نصب مجموعه‌ای از تابلوها روی یک دیوار راه حل دیگری  برای خلق یک دیوار شاخص است. تعداد زیادی عکس قاب‌شده را روی دیوار نصب کنید. می‌توانید آنها را به صورت قرینه یا پراکنده نصب کنید.

گالری تابلو
طرح‌های راه‌راه _ کاغذ دیواری راه‌راه به کار ببرید تا یک دیوار شاخص شکیل داشته باشید. راه‌راه‌های عمودی سنتی‌تر هستند اما راه‌راه‌های افقی باعث می‌شوند اتاق عریض‌تر به نظر آید. طرح‌های مختلف کاغذ دیواری راه‌راه ۳خط را اینجا ببینید.
پوستر _ کاغذ دیواری با طرح یکپارچه یا همان پوستر دیواری را روی دیوار مناسب نصب کنید و با این کار آن دیوار را شاخص کنید. نصب پوستر امروزه از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های ایجاد دیوار شاخص است. پوسترهای ۳خط را اینجا ببینید.

مطالب بیشتر:


وقتی می‌خواهید برای دیوار شاخص خود رنگ و طرح انتخاب کنید، فکر کنید که به دنبال ایجاد چه تأثیری در بیننده هستید. رنگی تیره باعث می‌شود دیوار نزدیک‌تر به نظر برسد و رنگ روشن تأثیر عکس دارد. همین قاعده در خصوص طرح‌های درشت و ریز هم صادق است. یعنی طرح‌های درشت سبب می‌شوند دیوار نزدیک‌تر به نظر آید و طرح‌های ریز آن را دورتر می‌برند. دربارۀ ترکیب رنگی در این بخش بیشتر مطالعه کنید.
در انتخاب طرح و رنگ دیوار شاخص و تناسب آن با سایر وسایل اتاق، خوب است به یاد داشته باشید که دیوار شاخص باید اتاق را برجسته کند نه اینکه دیگر ابعاد و وسایل اتاق را در خود فرو ببرد. چیزی را که با سبک کلی اتاق و وسایل دیگر آن همخوانی ندارد، انتخاب نکنید.
من، همیار خریداران سه‌خط، در کنار شما هستم.

گرد آوری و تنظیم: نجمه رمضانی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالاگفتگوی آنلاین