تاریخچه کاغذ دیواری و پارکت لمینت

تاریخچه کاغذ دیواری و پارکت

تاریخچه کاغذ دیواری و پارکت

Rate this post

کاغذ دیواری و پارکت لمینت از کجا آمدند و تاریخچه  آن ها چیست؟ در ادامه این مقاله از دکوراسیون سه خط همراه ما باشید تا بررسی این موضوعات بپردازیم.

کاغذ دیواری چیست؟

کاغذ دیواری یک پوشش تزیینی است که برای پوشاندن سطوح دیوار های مختلف اعم از منازل ،ادارات و … به کار می رود . در واقع کاغذ دیواری یک نوع طراحی دیواری محسوب می شود که به صورت متری و یا رولی فروخته می شود. اکنون به تاریخچه کاغذ دیواری می پردازیم:

تاریخ باستان

اولین کاغذ دیواری در چین باستان تولید شد و درواقع ۲۰۰ سال پیش از میلاد کاغذ برنج را روی دیوار می چسباندند. در سال ۱۰۵ بعد از میلاد شکل مدرن تری از کاغذ دیواری تولید شده بود به گونه ای که کاغذ را از ضایعات پارچه تولید می کردند. قرن هشتم میلادی تعدادی از کارگران چینی اسیر اعراب شده بودند و این روش تولید کاغذ را به آن ها یاد دادند بنابرین این دانش در سراسر خاورمیانه گسترش یافت. در قرن دهم اعراب ورقی با کیفیت تر تولید کردند و راز آن در این بود که رشته های کتانی را جایگزین بامبو و حصیر کرده بودند.

قرن ۱۲ ساخت کاغذ در اروپا نیز گسترش یافت .یکی از کاغذ دیواری اروپایی ها که باقی ماند و اکنون هم در کالج کمبریج انگلستان موجود است اثر یکی از طراحان ایتالیایی است که روی قطعه چوب انار حکاکی شده و در پشت یک بیانیه  هنری چاپ شده است.چاپ آن را یک چاپچی در شهر یورک انجام داده است.

قدیمی ترین نمونه کاغذ دیواری

در واقع کاغذ دیواری که ما الان میشناسیم قدیمی ترین نمونه اش در سال ۱۶۷۵ تولید شد و به شکل بلوک هایی بودند که با الگوهای تکرار شونده در کنار هم قرار می گرفتند. همچنین در سال ۱۶۸۰ نیز قدیمی ترین نوع کاغذ دیواری مخملی توسط ورچستر تولید شد.

قرن ۱۸ انگلیسی ها به طرز قابلی توجهی در صنعت تولید کاغذ دیواری پیشرفت کردند و در کارگاه هایی در لندن این تولید را شروع کردند. سال ۱۷۳۹ آمریکا نیز شروع به استفاده از کاغذ دیواری کرد .آن ها ابتدا طرح های اروپایی ها را کپی می کردند اما بعد از جنگ خودشان دست به طراحی زدند و از گل و بوته شروع کردند تا به طرح های نئو کلاسیک رسیدند.

اولین ماشین چاپ ها

سال ۱۷۸۵ یک مرد فرانسوی اولین ماشین چاپ کاغذ دیواری را اختراع کرد. در سال ۱۷۹۸ نیز لیتوگرافی در آلمان اختراع شد .اما سال ۱۸۰۰ در فرانسه کاغذ دیواری های زیبایی با طرح هایی که با دست حکاکی میشد چاپ می شد.

سال ۱۸۳۹ اولین ماشین چاپ چهار رنگ توسط انگلیسی ها اختراع شد که طرح و الگو ها روی سیلندر هایی حکاکی میشدند که می توانست در طور روز تا ۴۰۰ رول کاغذ دیواری را چاپ کند. سال ۱۸۵۰ دستگاه چاپ ۸ رنگ به وجود آمد و در سال ۱۸۷۴ نیز ماشین چاپ بیست ترام به عرصه آمد. در سال ۱۸۷۹ نیز در استرالیا چاپ با گراور که به روش Intaglio موسوم است ابداع شد.

مطالب بیشتر:

اولین چسب های کاغذ دیواری

سال ۱۸۸۸ نخستین بار چسب های آماده توسط شخصی به نام Ferdinand sichel تولید شد در واقع ماشین چسب در قرن ۲۰ ظاهر شد. اولین ماشین چاپ سیلک نیز در سال ۱۹۲۰ ابداع و ثبت شد اما این نوع ماشین در سال های ۹۶۰ تا ۱۲۸۰ توسط چینی ها و ژاپنی ها اختراع و مورد استفاده قرار می گرفت .

دوران طلایی کاغذ دیواری

در عصر ویکتوریا ،نمونه ها و طرح های چاپی در اتاق های مردم خودنمایی می کرد مخصوصا با رنگ های پر زرق و برقی که داشتند. این کاغذ دیواری ها دارای نقش های سلیمی و گل و بوته بودند و مهم تر از همه متناسب با بودجه مردم بود . صنعتگرانی با تعابیر شاعرانه خود از طبیعت و حک کردن آن ها روی قالب های چوبی در واقع هنر نویی را بوجود آوردند. در حقیقت در عرصه ویکتوریا کاغذ دیواری رونق گرفت و حدود ۴۰۰ میلیون رول از آن به فروش رفت به همین علت از آن به دوره طلایی کاغذ دیواری یاد می شود.

امروزه دیگر فقط با یک عنوان به اسم کاغذ دیواری سرو کار نداریم بلکه خانواده ای به اسم دیوار پوش ها رونق دارند که با اشکال معجزه آسایی همراه با ترکیبات متنوع که قابلیت شستشو و مقاوم در برابر اشعه نور خورشید هستند خودنمایی می کنند.

پارکت لمینت چیست?

پارکت لمینت یا به عبارتی لمینیت یک پوشش چند لایه می باشد که برای پوشش کف استفاده می شود. این نوع کف پوش ها از موادی به نام  HDF( تخته فیبر متراکم ) و با روکشی از نوع لمینیت ساخته شده اند.

تاریخچه پارکت لمینت

سال ۱۹۷۷ یک شرکت سوئدی perstorp ، این نوع کف پوش را اختراع کرد و با برند پرگو به فروش رساند. این شرکت در سال ۱۹۸۴ این محصول را به اروپا و سپس در سال ۱۹۹۴ به آمریکا فروخت. در واقع این شرکت مشهور ترین کارخانه تولید این کف پوش است اما علامت تجاری پرگو مترادف تمام انواع لمینت ها نمیشود.

سال ۱۹۹۶ شرکت سوئدی Valinge ، اولین لمینت بدون چسب را اختراع و با نام های Alloc و Fiboloc به فروش رساند. سال بعد شرکت بلژیکی به نام Unilin سیستم نگهداری الوار های لمینت کنار هم را تولید کرد. این دو شرکت درگیری قانونی زیادی باهم داشتند. امروزه بیشتر لمینت های بدون چسب تحت لیسانس این دو شرکت و یا نیز ترکیبی از هردو ساخته می شود.

منبع: ۳khat.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالاگفتگوی آنلاین