تاثیر رنگ در دکوراسیون

تاثیر رنگ در معماری داخلی و همینطور تاثیر آن بروی حالت و احساس انسان از جمله موضوعاتی است که کمتر به آن پرداخته می شود و به همین خاطر این موضوع برای افراد زیادی، حتی افراد تحصیل کرده و متخصص، مبهم و نامشخص است.

اما این موضوع آنچنان واضح و تاثیر آن نیز در حدی مشخص است که به عنوان مثال به محض وارد شدن به منزل دیگران آن چیزی که اولین تاثیر را بر روی شما خواهد گذاشت نه طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی بلکه تم رنگی مورد استفاده در منزل است. رنگ ها اولین چیزی هستند که در هر فضایی، هر وسیله ای و هر شرایطی به چشم می آیند. حتی تاثیر رنگها بر روی اجسام در حدی ست که اگر وسیله ای بسیار زیبا طراحی و تولید شود اما در انتخاب رنگ مناسب برای آن دقت لازم نشود ممکن است تمامی زحمات هدر رود. تاثیر رنگ در معماری داخلی هم دقیقاً به همین شکل است و باید در انتخاب و استفاده از رنگ مناسب دقت کافی داشت تا بتوان ارزش بسیاری از زیبایی های معماری را حفظ و بیشتر به رخ کشید.

در اینجا ویژگی های چند رنگ و کاربرد انها در دکوراسیون را بررسی میکنیم.

 

رنگ سفید, نماد آرامش و پاکی

رنگ سفید فضا را بزرگتر و دلگشاتر نشان میدهد و مناسب ترین گزینه برای رنگ پس زمینه است. اگر میخواهید تابلوهای دیواری و مبل های رنگی جلوه زیباتری پیدا کنند, رنگ سفید را برای پس زمینه انتخاب کنید. اتاقی که کامل به رنگ سفید رنگ آمیزی شده, خالی و بزرگ به نظر می آید. بنابراین با استفاده از مبل و وسایل رنگی نوعی کنتراست ایجاد کرده و فضایی شیک و مدرن خلق نمائید. اتاق سفید رنگ به منزله ی تابلویی خالی ست که میتوانید آن را با ایده های خلاقانه خود به تابلویی زیبا و هنری تبدیل کنید.

رنگ سیاه, نماد قدرت

رنگ سیاه نماد قدرت, سلطه طلبی, غم و رسمیت است. این رنگ به عنوان یک رنگ خنثی در نظر گرفته شده  که قابل ترکیب با انواع رنگ هاست. ترکیب رنگ سیاه و سفید جلوه ای فوق العاده در فضا ایجاد میکند و استفاده از این کنتراست رنگی برای کفپوش باعث بزرگنمایی فضا میشود. این رنگ در بعضی فرهنگ ها در مراسم سوگواری مورد استفاده قرار میگیرد و نمادی از غم و اندوه به شمار می آید.

رنگ صورتی, نماد معصومیت

رنگ صورتی نماد معصومیت, خوشرویی و رمانتیک بودن است. استفاده از رنگ صورتی روشن باعث ایجاد آرامش و استفاده از طیف تیره آن هیجان و انرژی ایجاد میکند. این رنگ اصولا برای اتاق خواب به وفور مورد استفاده قرار میگیرد. در روان شناسی رنگ ها, رنگ صورتی به عنوان رنگی ضد افسردگی و گوشه گیری در نظر گرفته شده است. استفاده از این رنگ در سایر مکان های خانه حسی از نشاط و سرزندگی ایجاد میکند.

رنگ سبز, نماد طراوت و تازگی

رنگ سبز نمادی از طبیعت, صلح, حاصلخیزی و حیات است. این رنگ از نیروی شفابخشی برخوردار است و آرامش را در روح و روان پدیدار میکند. رنگ سبز قابلیت ترکیب با هر رنگی را ندارد, بنابراین ترکیب نادرست آن حسی ناخوشایند در فضا ایجاد میکند.

رنگ آبی, نماد اعتماد و آرامش

رنگ آبی در مجموع رنگ های سرد قرار دارد و نماد آرامش و اعتماد است. استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی حسی سرشار از آرامش و اطمینان خاطر را برای اعضای خانواده به ارمغان می آورد. مشاهده رنگ آبی احساساتی نظیر وفاداری, منطق, آرامش, تمرکز, سکون و توجه را منتقل میکند. برخی از طیف های رنگ آبی سرد و ساکن به نظر می آیند و برخی دیگر تاثیر پویاتری دارند.

رنگ قرمز, نماد عشق

این رنگ مادر تمام رنگ هاست و گرم ترین رنگ در بین رنگ ها محسوب میشود. استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی عشق, گرما, هیجان و انرژی منتقل میکند. مشاهده رنگ قرمز انرژی را بالا میبرد. استفاده از آن در ترکیب با هر رنگی توجه بیننده را به خود جلب مینماید. رنگ قرمز پررنگ مناسب ترین رنگ برای ایجاد اتاقی گرم, نرم و صمیمی ست. علاوه بر آن استفاده از این رنگ در دکوراسیون اتاق نشیمن این پیام را به میهمانان میدهد که شما فردی عاشق و برونگرا هستید که رفت و آمد را دوست دارید.

نظر خود را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are makes.

فروشگاه کاغذ دیواری سه خط