تاثیرات روانشناسی رنگ در احساسات انسان ها چیست؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

آیا در مکان زرد مضطرب می شوید؟ آیا رنگ آبی باعث آرامش وراحتی شما می شود؟ هنرمندان و طراحان داخلی مدت ها معتقد بودند كه رنگ ها می توانند به طور چشمگیری بر رفتار و احساسات انسان ها تأثیر بگذارد. پابلو پیکاسو دراین مورد اظهار داشت: رنگ ها ، مانند ویژگی ها ، تغییرات عواطف را دنبال می کنند.

رنگ ابزار ارتباطی قدرتمند است و می تواند برای نشان دادن عمل ، تأثیر خلق و خو و حتی تأثیر بر واکنشهای فیزیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد. بعضی از رنگها باعث افزایش فشار خون ، افزایش متابولیسم و … می شود.

روانشناسی رنگ

سال ۱۶۶۶ ، دانشمند انگلیسی بنام نیوتن کشف کرد هنگامی که نور سفید خالص از یک منشور عبور می کند ، به همه رنگ های قابل مشاهده جدا می شود. نیوتن همچنین دریافت که هر رنگ از طول موج واحد تشکیل شده است و دیگر نمیتوان آن را به سایر رنگ ها تفکیک کرد.

در آزمایشات بعدی به این نتیجه رسید که از نور برای ایجاد رنگهای دیگر نیز استفاده می شود. برای مثال ، زمانیکه نور قرمز با نور زرد ترکیب میشود رنگ نارنجی را تشکیل می دهد که به این رنگ ها ترکیبی می گویند. برخی از رنگ ها ، مانند سبز و سرخ ، هنگام مخلوط کردن ، یکدیگر را از بین می برند و باعث تشکیل نور سفید می شود اینگونه رنگ ها را مکمل می نامند.
با وجود عدم تحقیق کافی در این زمینه ، تاثیرات روانشناسی رنگ در بازاریابی ، هنر ، طراحی و سایر زمینه ها وجود دارد و یک موضوع داغ محسوب می شود. محققان و متخصصان چند کشف و مشاهدات مهم را درباره روانشناسی رنگ و تأثیر آن بر خلق و خو ، احساسات و رفتارها انجام داده اند.

مطالب بییشتر:

اکثرا احساسات ما انسان ها در مورد رنگ ها ، شخصی است و ریشه در تجربه یا فرهنگ شخصی مان دارد. برای مثال ، در حالی که رنگ سفید در بیشتر کشورهای غربی نشانه پاکی و بی گناهی است، اما در بسیاری از کشورهای شرقی به عنوان نمادی از عزاداری دیده می شود.

اثرات روانشناختی رنگ

چرا رنگ یک نیرویی قدرتمند در زندگی ما محسوب می شود؟ و یا رنگ ها چه تاثیراتی می تواند بر بدن و ذهن ما داشته باشند؟
با وجود اینکه برداشت ما از رنگ ها تا حدودی ذهنی است ، برخی از رنگ های خاص وجود دارند که معنای جهانی دارند. رنگ های که در ناحیه طیف قرمز رنگ هستند به عنوان رنگ های گرم شناخته می شوند که شامل قرمز ، نارنجی و زرد هستند. این نوع رنگهای گرم ، احساساتی از قبیل احساس گرما و راحتی و حتی احساس خشم و خصومت نیز هستند.

رنگ های که در طیف آبی وجود دارد به عنوان رنگهای خنک و سرد شناخته می شوند که شامل رنگ های آبی ، بنفش و سبز هستند. این رنگ ها اغلب احساس آرامش را در انسان تداعی می کند، اما احساس غم و بی تفاوتی را نیز در بردارد.

روانشناسی رنگ به عنوان یک منبع درمانی

در فرهنگ های باستانی از جمله در کشور های مصری و چینی ، از کروموتراپی یا استفاده از رنگ ها برای بهبودی و سلامت بشر استفاده می کردند. کروموتراپی گاها نور درمانی و یا رنگ شناسی نامیده می شود و امروزه هنوز به عنوان یک درمان جامع یا جایگزین مورد استفاده قرار می گیرد.

در این درمان:
از رنگ قرمز برای تحریک کردن جسم و ذهن و روان و افزایش گردش خون انسان ها ، استفاده می شد.
معتقد بودند که رنگ زرد موجب تحریک اعصاب و پاکسازی بدن می شود.
رنگ نارنجی نیز برای بهبود ریه ها و افزایش سطح انرژی مورد استفاده قرار می گرفت.
تصور میشد که رنگ آبی نیز باعث تسکین بیماریها و درمان درد می شود.
و نیز از رنگ نیلی برای کاهش مشکلات پوستی استفاده میشد.

تحقیقات نوین در روانشناسی رنگ

بیشتر روانشناسان به رنگ درمانی زیاد معتقد نیستند و تاثیرات آن را اغراق آمیز می دانند چرا که رنگ ها در فرهنگ های مختلف دارای معانی مختلفی است. همچنین تحقیقات شان نشان داده است که این تاثیرات رنگ ها بر روان و خلق و خوی بشر ممکن است موقتی باشد. یک اتاق آبی در ابتدا شاید باعث ایجاد احساس آرامش شود ، اما این اثر بعد از مدتی کوتاه از بین می رود.
با این وجود، تحقیقات نشان داده است که رنگ می تواند افراد را به روش های مختلفی تحت تأثیر قرار دهد:

یک مطالعه نشان داد که قرص های دارویی با رنگ گرم نسبت به قرص های دارویی با رنگ خنک موثرتر هستند.
شواهد نشان داده که نصب چراغ های روشنایی به رنگ آبی می تواند منجر به کاهش جرم در آن مناطق شود.
چندی پیش نیز محققان دریافتند که رنگ قرمز موجب می شود که فرد با سرعت و نیرو بیشتری عکس العمل نشان دهد ، این امر می تواند در طول فعالیتهای ورزشی موثر و مفید باشد.

تاثیر رنگ ها بر عملکرد انسان

رنگهای خاص می توانند در عملکرد تأثیر بگذارند. هیچ کس دوست ندارد یک آزمون یا امتحانی را که متون آن رنگ قرمز دارد را مشاهده کند ، چرا که تحقیقات نشان داده است که دیدن رنگ قرمز قبل از امتحان در واقع تاثیر منفی در عملکرد آزمون ها دارد.

تاثیرات رنگ در پیرامون افراد

رنگ ها می تواند نقش مهمی در اشیاء انتخاب شده افراد، لباس های که می پوشند ، و چگونگی تزئین محیط خود داشته باشند. افراد غالباً اشیاء را با رنگ های انتخاب می کنند که حالت ها و احساسات خاصی را به وجود می آورد ، مانند انتخاب رنگ خودرو که به گونه ای انتخاب می شود که نشان دهنده اسپرت ، آینده نگر ، براق یا قابل اعتماد است. رنگ های اتاق نیز می توانند حال و هوای خاص را توصیف کنند، مانند نقاشی اتاق خواب با رنگ سبز روشن برای ایجاد روحیه ای آرام.

در ادامه به برخی رنگ های خاص که دارای چه ویژگی و نشانه های هستند، می پردازیم:

روان شناسی رنگ سفید: رنگ سفید می تواند احساس تمیزی را در انسان تداعی میکند. این رنگ اغلب برای بیرون کشیدن حس جوانی و مدرنیته استفاده می شود. نشانه پاکی و معصومیت نیز میباشد.

روان شناسی رنگ مشکی: غالباً رنگ سیاه را به عنوان یک رنگ “قدرتمند” توصیف می کنند ، که ممکن است دلیل این باشد که رنگ سیاه محبوب ترین رنگ برای وسایل لوکس است. مردم اغلب این رنگ را به نشانه قدرت ، اسرارآمیز و حتی شر نیز توصیف می کنند.

روان شناسی رنگ نقره ای: این سومین رنگ محبوب برای وسایل است و با حس نوآوری و مدرنیته مرتبط است. محصولات با تکنولوژی بالا اغلب نقره ای رنگ هستند ، بنابراین رنگ اغلب با چیزهایی جدید ، مدرن و براق مرتبط است.

روان شناسی رنگ قرمز: رنگ قرمز نشانه جسارت و جلب توجه کردن است. این رنگ نیز نشانه قدرت است و اعتماد به نفس را در انسان افزایش می دهد.

روان شناسی رنگ آبی: این رنگ محبوب ترین رنگ بین افراد است و احساس آرامش را در افراد ایجاد می کند. همچنین در دکور دفاتر از این رنگ بیشتر استفاده می شود زیرا معتقدند ک افراد در اتاق های آبی کارایی بیشتری دارند. مردم اغلب رنگ آبی را به عنوان رنگ پایداری و ایمنی توصیف می کنند. این رنگ موجب کاهش ضربان قلب و حرارت بدن نیز می شود.

روان شناسی رنگ زرد: به گفته کارشناسان ،با وجود اینکه این رنگ یک رنگ شاد است اما به دلیل اینکه زیاد نور را منعکس می کند موجب خستگی چشم می شود . همچنین احساس خشم و رنجیدگی را در بر دارد .

روان شناسی رنگ سبز: این رنگ نشانه آرامش و سلامتی است و موجب افزایش خواندن افراد نیز می شود. بنابراین توصیه می شود افراد هنگام مطالعه یک برگه سبز را در جلوی خود قرار دهند تا مطالب را بیشتر از حد معمول بخوانند و درک کنند. همچنین کسانی که در فضاهای سبز کار میکنند موجب کاهش استرس و درد هایی همچون درد دستگاه گوارشی می شوند.

 

نظر شما درباره تاثیرات روانشناسی رنگ چیست؟

منبع: فروشگاه دکوراسیون سه خط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به بالاگفتگوی آنلاین